DNA Nedir?

DNA nedir kısaca bakacak olursak,tüm canlı hücrelerinde kromozomlarda , mitokondri , kloroplast ,bakteri ve bazı virüslerde bulunan çift sarmal yapıda ki nükleik asit zincirine DNA denir. DNA nerede bulunur sorusuna gelince , DNA hücrenin bir organeli olan Çekirdek(Nükleus) te bulunur.DNA` nın görevi canlı için gerekli olan tüm hayatsal ve kalıtsal fonksiyonlarının bilgisini saklamak yada kısaca DNA genetik bilginin depolandığı moleküldür. DNA` nın açılımı Deoksiribonükleikasit` tir. Nükleik asitler hakkında ayrıntılı bilgiyi  NÜKLEİK ASİTLER makalemizde bulabilirsiniz.DNA`nın özellikleri kısaca şöyledir; DNA iki nükleik asit zincirinden oluşur ve çift sarmal yapısındadır.  DNA`nın yapısı, azotlu organik bir baz , beş karbonlu bir şeker (Deoksiriboz) ve Fosfor (P) grubundan oluşur.

 

Devamını oku…

Nükleik Asitler

Nükleotid Birimi
Nükleik asitler 1868 yılında isviçreli bilimadamı Friedrich Miescher tarafından balık spermleri ve akvaryuvarlar üzerindeki çalışmaları sırasında keşfedilmiştir.F. Miescher çalışmaları sırasında akyuvar ve balık sperm hücrelerinin nükleuslarında(çekirdeklerinde) asidik özellikli bir takım yeni maddeler keşfetti.F.Miescher C,H,O,N ve P içeren ,yapı bakımından proteinlerden büyük bu maddelere nükleusta(çekirdekte) yer aldığı için ”Nükleik Asitler” adını verdi.

Devamını oku…

Genel Biyolojik Kavramlar

OTOTROF

Kendi kendine beslenebilen ve beslenmeleri için gerekli olan besinleri bağımsız olarak üretebilen canlılara ‘Ototrof Canlılar’ denir.Ototrof canlılar inorganik maddelerden organik madde sentezleme kabiliyeti olan organizmalardır.Ototroflar organik madde sentezi için gerekli olan enerjiyi güneş enerjisinden karşılarlar.Bu tür ototrof canlılara besin sentezinde ihtiyaç duydukları enerjiyi güneş enerjisinden karşıladıkları için ‘Fotoototrofik Canlılar’ adı verilir.Örnek olarak bitkileri verebiliriz.Bazı bakteri grupları besin sentezi sırasında gerekli olan enerjiyi çeşitli inorganik kimyasal reaksiyonlardan karşılarlar.Bu tür canlılara da  ‘Kemoototrof canlılar’ adı verilir.

Devamını oku...