Adaçayı

Latince adı Salvia officinalis olan adaçayı bitkisi ballaıbabagiller ailesine ait tüylü ve beyazımsı renkte olan yapraklarının kurutulup demlenerek içilen otsu bir bitkidir.Adaçayı avrupa mutfaklarında et yemeklerinde hoş koku ve tad vermesi içinde kullanılan bir bitkidir.

Ada çayının ülkemizde yaklaşık 90 adet türü bulunur ve güneybatı ve Batı anadoluda doğal olarak yetişen otsu bir bitkidir.Adaçayı genellikle Mayıs ve Haziran aylarında toplanıp kurutulularak çay şeklinde tüketilir.

Ada çayı soğukalgınlığına iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır.Ayrıca sakinleştirici ve rahatlatıcı bir bitkidir.

Adaçayını 1/4 oranında kullanılır.20 gramlık adaçayı üzerine kaynatılmış sıcak su eklenir ve 15-20 dakka sonra demlenmesi  bekledikten sonra içilir.Ayrıca daçayı sirke ve bal ile karıştırılır ve ağızda gargar edilip yutlursa boğaz enfeksiyonuna ve sindirim sistemine faydalıdır.Adaçayının hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.Adaçayında bitkisel östrojen hormonu içerdiği için erkeler çok sık tüketmemelidir.Günde bir iki fincandan fazla içilmemelidir.

Her ne kadar Adaçayının şifalı özellikleri varosada eğer bir rahatsızlığınız var ise bir doktora başvurunuz.Eğer doktorunuz size uygun gördüğü tedavinin yanında destekleyici olarak bitkisel preparatları tavsiye ederse kullanınız.

Kısacası doktor tavsiyesi olmadan ve izini olmadan bilinçsiz bitkisel ürünler kullanmayınız.