PHYLUM:CHORDATA-SUBPHYLUM:HEMİCHORDATA-CLASS:PTEROBRANCHİA

Küçük bir soyağacına sahip olan Pterobranchia class’ında vücudları tarafından salgılanan kitin yapısındaki jelatinimsi  bir madde salgılayarak deniz tabanında yaptıkları tüp şeklindeki deniz tabanına doğru ‘U’ şeklinde kıvrılmış evcikler içinde koloni yada tekil (soliter)olarak yaşarlar.

Bu grupta yaklaşık 30 tür mevcuttur.Pterobranchia sınıfı 1877 yılında Ray Lankester tarafından tanımlanmıştır.İstisnai olarak Atubaria sp.  Evciksiz ve tekil(soliter) yaşar.Ağız bölgelerinden 1-9 çift arasında üzeri siler ile kaplanmış tentakülleri (dokunaç)bulunur.Sindirim borusu ‘u’ şeklinde olduğu ,için anüs ağzın karşısına bakar.Bu tentaküler ile sudaki besin pratiküllerini ve planktonları yakalayarak ağıza iletirler.Eşeysiz olarak ürerlerÜzerinde çalışılmış ve tanınmış 3 türü verdır.Rhabdopleura sp. Cephalodiscus ve Atubaria sp

Rhabdopleura sp. Evcikler içinde yaşayan ve koloniler oluşturur ve yutak yarıkları yoktur.İki adet tentakülü bulunur.Cephalodiscus  sp. İse evcikler içinde ortak olarak yaşar ,4-9 çift tentakülleri bulunur.Atubaria sp. İse tekil(soliter) ve evciksiz yaşar.